Vinyl vs. CD – co zní lépe?

0

Dominují vinylové gramofony nad standardními přehrávači?

Milovníci dokonalého zvuku neustále hledají zařízení, která zaručí nejvyšší kvalitu zvuku. Mnozí znalci se domnívají, že vinyly výrazně převyšují standardní multimediální soubory. Poskytují jedinečný zážitek, který jinak v případě hudby v digitálním formátu nemůžeme cítit. Samozřejmě má velký význam kvalita zařízení v hudebním systému – reproduktory, přijímače nebo soundbary.

Každý zvukový nosič má své silné i slabé stránky a mnozí milovníci hudby říkají, že pokud chcete slyšet vaše oblíbené skladby v celé jejich kráse – zejména starší hudbu z doby největšího rozkvětu rocku, folku a R&B – musíte si vybrat vinylový gramofon. Je toto tvrzení vždy pravdivé?

, Vinyl vs. CD – co zní lépe?, Denon Store

Kdy si všimnete převahy vinylových desek nad jinými formáty?

Navzdory tomu, že mnozí z nás byli svého času okouzleni možností streamingu svých oblíbených hudebních skladeb na různá zařízení, čím dál tím častěji se objevují nadšenci, kteří se těší možností mít ve své sbírce desku. Ale to nejen proto. Samotný gramofon, vinylová deska v sobě skrývají nějakou nedefinovatelnou nadčasovou krásu, kterou v současné době hledáme a které dnes potřebujeme stále víc.

Argument, že „vinyl nabízí to, jak mělo být slyšet daného umělce” zní pravdivě, protože mnoho populárních písní z 50., 60., 70. a dokonce 80. let bylo zaznamenáno s ohledem na vinylové formáty.

Navíc u vinylové desky nemáme zvukovou kompresi, abychom tím snížili velikost na disku, což se obvykle děje s jinými digitálními formáty. Většina streamovacích služeb by jednoduše neexistovala bez technologie komprese zvuku.

V případě komprese ztrácejí zvukové soubory věrnost, což znamená, že zvukové detaily, které byly pečlivě vytvořeny při nahrávání skladby ve studiu, se k posluchači nedostanou.

, Vinyl vs. CD – co zní lépe?, Denon Store

Pro průměrného posluchače to nemusí být velký problém, ale pro milovníky hudby je ztráta této hloubky zvuku prostě zločin.

Nicméně v obou případech, analogovém i digitálním, vždy vše začíná dobrým nahráním a myšlenkou zvukového inženýra. Pokud byly na počátku udělány chyby, nemohou být napraveny jedním nebo druhým nosičem.

Vinyl dodává teplo, vyhýbá se „válce hlasitostí“

Vinyloví fanoušci vždy mluví o „teple“, které dostávají z klasických desek. To není nostalgie, ale velmi reálný zvukový jev. Jak vysvětlil zvukový inženýr Adam Gonsalves, zvuk střední třídy, který lze nalézt na vinylové desce, poskytuje příjemnější a teplejší zvuk pro vaše uši. Zvláště patrné je to při poslechu klasických rockových umělců, jako jsou Beatles, Led Zeppelin nebo Pink Floyd.

V 90. letech se hudební vydavatelství neustále snažily, aby jejich umělce mohlo být slyšet v obchodech. Nešlo pouze o to, aby jejich jejich skladby byly přehrávány ve zvukových systémech obchodu, ale chtěli si být jisti, že vyčnívají, přitahují pozornost kupujících a přehlušují ruch z okolí. Tato „válka hlasitostí“ se v průběhu let zintenzivňovala, protože poslední digitální nahrávky jsou zaznamenávány při větších úrovních hlasitosti. Získávání decibelů tímto způsobem způsobuje pokles kvality zvuku, který si okamžitě všimnete, pokud si poslechnete digitální stopy vzniklé v současném tisíciletí a vinylové desky LP. Bez diskuze – vinyl jednoduše zní lépe.

, Vinyl vs. CD – co zní lépe?, Denon Store

Kde vyhrávají digitální média

Existuje vážný argument v rivalitě vinylu a digitálních formátů – vinyly znějí za určitých okolností lépe, ale ne za všech – zvláště v případě novější hudby. Novější alba vydané ve vinylovém i digitálním formátu mezi sebou zřídka vykazují výrazné rozdíly v kvalitě zvuku. Skladby byly nahrávány a produkovány pro digitální formáty a pak nahrávány na desku. V takových situacích vinylová deska ztrácí výhodu.

Kromě toho existují i některé digitální formáty, které mohou eliminovat, nebo prakticky zcela odstranit rozdíly ve vztahu ke starším nahrávkám – například FLAC. Jak uvedl Steve Guttenberg, účastník projektu CNET, ve skutečnosti digitální formáty nabízejí vlastnosti vinylových desek v mnoha oblastech:

  • Oddělení stereo kanálů
  • Menší zkreslení
  • Hladina šumu
  • Frekvenční rozsah

Z hlediska pohodlí digitální skladby porážejí vinylové desky LP. Bezdrátové streamování hudby z vašeho smartphonu nebo mobilního zařízení je mnohem jednodušší a pohodlnější než vytáhnutí desky z obalu a nutnost otočit ji za tři nebo čtyři stopy, abyste si vůbec poslechli druhou stranu.

, Vinyl vs. CD – co zní lépe?, Denon Store

Nicméně vinyl bude vždy zcela bezztrátovým formátem, což znamená, že slyšíte přesně to, co umělec zamýšlel. Nakonec na posluchači záleží, aby analyzoval různé nedostatky a rozhodl o tom, co je nejdůležitější pro potěšení z poslechu.

Pokud vážně přemýšlíte o poslechu oblíbených klasických umělců způsobem, jakým byly jejich skladby nahrány a chcete se těšit zábavnějším hudebním zážitkem, jste na cestě k vinylům. Nelze popřít, že digitální média uzavírají mezeru v kvalitě zvuku s LP a komfort streamování hudby a souborů MP3 může být rozhodujícím faktorem pro mnoho fanoušků hudby. Bez ohledu na formát, který upřednostňujete, podívejte se na všechny nejlepší gramofony Denon, zesilovače, přijímače a další vysoce kvalitní vybavení, abyste vytvořili svůj dokonalý audio systém.