Rozhovor s Lubošem Horčicem o cenách EISA

0

Velkou událost ve světě spotřební elektroniky každoročně představuje vyhlášení cen EISA. V srpnu byla rozdána prestižní ocenění pro sezónu 2018-2019 těm nejlepším produktům, které jsou nově k dispozici. Receptem na úspěch v soutěži je kombinace nejmodernějších technologií, užitečných funkcí i výkon nejvyšší třídy.

Novinářská asociace EISA (Expert Imaging and Sound Association) je unikátní sdružení 55 nejrespektovanějších (zejména evropských) časopisů spotřební elektroniky. Každý časopis na základě vlastních posudků a testů nominuje v příslušných kategoriích seznam produktů. Ze všech individuálních seznamů je poté vytvořen hlavní seznam a produkty na něm umístěné jsou detailně diskutovány na valné hromadě, na které je uskutečněno i závěrečné hlasování.

Součástí EISA je již od roku 1994 i časopis Stereo & Video, který je v současnosti členem hned tří porot, a to v oborech Domácí kino – video, Hi-Fi a Mobilní elektronika – ve všech třech jako jediný český zástupce. V rámci Česka se jedná o nejstarší a nejprestižnější měsíčník o spotřební elektronice. Jeho šéfredaktorem je PhDr. Luboš Horčic, který přijal pozvání k rozhovoru a přiblíží nám fungování časopisu v rámci EISA, prestiž ocenění a mnohé další.

, Rozhovor s Lubošem Horčicem o cenách EISA, Denon Store

Časopis je od roku 1994 členem asociace EISA. Jaké byly počátky spolupráce s touto asociací?

V době vstupu jsme byli jedním z nejsilnějších členů asociace, počtem stránek, postavením na domácím trhu, hloubkou testování audia i videa, čteností apod. O členství jsme zažádali, nicméně vedení EISA mělo obavy z našeho vydavatele, tehdy Datartu, že bude jako prodejce elektroniky ovlivňovat naše rozhodování. To se nikdy za celou dobu mého působení ve Stereo & Video nestalo, přijetí do EISA proběhlo hladce.

Vnímání výsledků může být odlišné. Jakou prestiž představuje ocenění EISA u nás v Česku a jakou v ostatních evropských státech?

Zpočátku se výrobky oceněné EISA výrazně lišily od našich redakčních Produktů roku a časopiseckého záběru Stereo & Video – ty oceněné EISA pocházely z podstatně vyšších tříd a stály hromadu peněz. V polovině 90. let se v Česku kupovaly podstatně lacinější produkty AV elektroniky a spotřební techniky vůbec. Dnes je situace výrazně odlišnější, rozhodování českých spotřebitelů, nároky na kvalitu a kupní síla se významně přiblížily nejsilnějším evropským zemím. Věřím, že na tento posun má rozhodující vliv také výběr nejlepších výrobků asociací EISA.

Bylo by zajisté chybné si myslet, že pouze jednou za rok někam pošlete seznam produktů a tím pro vás práce končí. Jaké všechny povinnosti z členství pro vás vyplývají?

Členové EISA se každoročně v květnu zúčastní kongresu v Antverpách, kde jim prakticky všechny nejvýznamnější světoví výrobci podrobně a důkladně představí své kandidáty na ceny EISA. Často jsou přítomní také konstruktéři strojů, takže se šéfredaktoři mohou dozvědět i nejpodrobnější technické detaily. V červnu míváme generální mítink, jakousi valnou hromadu, v některé z členských zemí, kde se vítězové volí. To bývá často a dost kruté jednání, každý má svého favorita, ale na velké části produktů se obvykle shodneme. Své nominace posíláme vedení EISA předem a každý sám za sebe, takže se opravdu jedná o původní nominace všech členů. Na podzim na berlínské výstavy IFA pak na EISA Gala ceny oficiálně předáváme managementu oceněných společností.

Testování musí být časově náročná činnost. Kolik času přibližně zabere odborné testování produktů?

Autoři časopisu Stereo & Video si veškeré produkty testují sami, žádné externí hodnocení či testování nepřebíráme, každý stroj musíme mít k dispozici fyzicky, na dálku či během tiskové konference při letmém představení výrobku rozhodně nerecenzujeme, vše rozbalíme, zapojíme a prověřujeme. Parametry televizorů navíc měříme. Tahle práce nám zabere drtivou většinu měsíce, vlastní výroba časopisu je pak otázkou několika dní.

Závěrečné hlasování probíhá na valné hromadě a předchází mu podrobná diskuze. Jak dlouho valná hromada trvá, jaký je program a jaká je na ní účast?

Generální mítink trvá čtyři dny, povinně se jej osobně účastní všichni šéfredaktoři, v našem případě musíme být tři, protože diskuse a hlasování probíhá v jednotlivých expertních skupinách ve shodném čase. Protože jsme nedávno přijali nové neevropské členy z USA, Kanady, Austrálie, Hongkongu, Japonska a Indie začíná být hlasování vskutku globální. EISA už není pouze evropským sdružením, ale vskutku celosvětovou asociací. Členové z dalších zemí už o členství projevili zájem.

, Rozhovor s Lubošem Horčicem o cenách EISA, Denon Store

V naší nabídce Salonu Denon máme rovněž letošní oceněné produkty z vašich hodnocených kategorií. Jedná se o DENON CEOL N10, MARANTZ ND8006/PM8006, POLK MAGNIFI MAX, DALI CALLISTO 6C a SOUND HUB, FOCAL CLEAR a NAIM AUDIO UNITI ATOM. Nachází se mezi nimi produkt, který vás letos výrazně oslovil?

Naim Atom je opravdu voňavý! Rád bych ho měl doma. Špičkový je také oceněný OLED Philips 65OLED903, ruku do ohně dám za Pro-Jecty a DALI, rozhodně také za Huawei P20 Pro.

Od srpna známe výsledky pro sezónu 2018/2019. Kdy se pro vás rozbíhají práce na novou sezónu soutěže?

Prakticky okamžitě po skončení voleb předchozích, limitem je pouze životnost a aktuálnost produktu na trhu. Těší mě, že těch bezmála 25 let si české Stereo & Video vydobylo v rámci EISA význačné postavení, náš hlas a názor je opravdu velice respektovaný a troufám si tvrdit, že hlasování v našich expertních skupinách dokážeme nikoli nevýznamně ovlivnit.