Recenze reprosoustavy Dali Oberon 9

0

Značka Dali nám představila důstojného nástupce vynikající série Zensor. Řeč je o řadě Oberon, která zahrnuje stojanové i podlahové reprosoustavy. V dnešní recenzi se budeme zabývat největším z rodiny, konkrétně modelem Dali Oberon 9. Jaká řešení v něm byla využita? Jak zní a vypadá? Denon Store vše zkontroloval.

Již na první pohled můžete vidět, že reprosoustava získala nový design, například mřížku se zaoblenými rohy, který přidává na moderním designu. Oberon 9 váží přibližně 37 kg. Tento model je vyroben z desky MDF pokryté vysoce kvalitním vinylem, díky kterému je mimořádně elegantní. Celkový dojem je dále vylepšen hliníkovou základnou. Kromě toho jsou k dispozici 2 basové porty.

 

Dali se rozhodlo uvést na trh největší Oberon ve 2 barevných variantách: Dark Walnut (tmavě hnědé dřevo a černá přední strana s tmavou mřížkou) a zcela černou konstrukci. Doufejme, že v budoucnu bude k dispozici také verze Oak (jedná se o světlé dřevo s bílou přední částí a světle šedou mřížkou) a klasická bílá.

Moderní řešení

Po odstranění přední krycí mřížky se nám odhaluje celá krása těchto sloupů. Jedná se o 3pásmovou konstrukci skládající se ze 2 velkých nízkotónových měničů (9 palců = 22,86 cm), středotónového měniče (7 palců = 17,78 cm) a měkké textilní kopulky jako vysokotónového měniče (29 mm). Již charakteristický vzhled nízko- a středotónových měničů naznačuje, že byly vyrobeny starou známou metodou Dali – jedná se o celulózové membrány s příměsí dřevěných vláken zakončené gumovým závěsem typu „spider”.

Reprosoustavy navíc využívají technologii SMC, která je založena na magnetických granulích se speciálním povlakem, které mají vysokou magnetickou a nízkou elektrickou vodivost. Výše popsaný systém nám umožňuje dosáhnout snížení mechanického zkreslení, díky čemuž na vás čeká větší potěšení z poslechu.

Přečtěte si také: “Přijímač domácího kina: Denon AVC-X3700H nebo Marantz SR6015. Který vybrat?

Jak reprosoustavy Dali Oberon 9 znějí?

Během poslechu si můžete okamžitě všimnout výrazného spodního pásma. Není divu, kapacita reproduktoru a použití dvou velkých nízkotónových měničů předurčuje sloupy k tomu, že efekt se dostaví právě v těchto frekvencích.

Recenze reprosoustavy Dali Oberon 9, Denon Store

Teplé, příjemné pro ucho basy jsou v Dali standardem. I přes velké nízkotónové měniče nejsou středy a výšky potlačeny. Vokály jsou vyvážené, dobře srozumitelné a nástroje jsou jasně slyšitelné i u složitých skladeb. Optimalizace vysokotónového měniče pro nižší frekvence navíc zajišťuje, že Oberon 9 dobře zvládá oblast horního středního pásma.

Recenze reprosoustavy Dali Oberon 9, Denon Store

V případě horního frekvenčního pásma nedochází k žádnému „pískání“ ani jinému zkreslení. Zvuky jsou čisté a dobře reprodukované. Reprosoustavy zvládají skvěle kytarové riffy, a to navzdory skutečnosti, že svou konstrukcí jsou určeny spíše pro elektronickou hudbu.

Pokud jde o zobrazení zvukové scény, je na velmi vysoké úrovni. Se správným umístěním reproduktorů a dobře vybranou skladbou se budeme cítit jako na skutečném koncertě. V případě obtížnějších stereofonních kompozicí uslyšíme spoustu detailů, které zvýší naše pouto nejen s vybranou skladbou, ale také se samotnými reproduktory.

Oberon 9 – reprosoustava pro malé nebo větší místnosti?

Nedoporučuje se používat tak velké sloupy v malých místnostech (méně než 30 m2), protože nízké frekvence nás budou „utlačovat“. V malých místnostech si spodní pásmo nenajde místo a získáme dojem „hučení“ reprosoustav. Ve vyšších tónech bude také nedostatek přesnosti. Vzhledem k použitému výškovému reproduktoru je výsledek i tak stále velmi dobrý.

Pro koho jsou tedy reprosoustavy Oberon 9? Určitě pro lidi, kteří ocení přesnost a teplo nízkých tónů, které si poradí s dynamickými elektronickými i akustickými skladbami. Díky jejich designu se skvěle hodí do moderních bytů a domů, kde budou nejen ozdobou, ale také navodí náležitou hudební atmosféru. Můžeme říci, že reprosoustavy jsou skvělým nástupcem řady Zensor. Ve své cenové kategorii jsou určitě doporučeníhodné, snadno se nastavují (navzdory své hmotnosti) a používání je příjemné.

Zveme vás do salonu Denon Store, kde vám rádi představíme zvuk a možnosti audiofilských reproduktorů. Rovněž vám doporučujeme kontaktovat naše specialisty na +420 608 738 836 nebo chodov@salonydenon.cz.