Ranking High-End sluchátek

0

Na trhu audio se vyskytují nejrůznější typy sluchátek. Ale existují taková, která se vyrovnají kvalitě zvuku stereo systémů? Co znamená uzavřená a otevřená konstrukce sluchátek? Jak dosáhnete nejlepší kvality zvuku? Denon Store otestoval špičková high-end sluchátka a zaměřil se na řešení, která nabízejí. Zveme vás ke čtení!

Zdálo by se, že sluchátka nikdy nenabídnou posluchači takový zážitek, který zná z poslechu své oblíbené hudby prostřednictvím dobrého stereo setu. Omyl! Samozřejmě je těžké si představit, jak ze dvou relativně malých měničů umístěných hned vedle uší lze vyprodukovat ve všech ohledech kvalitní zvuk. Proto většina hlavních producentů audia se orientuje rovněž na trh se sluchátky HI-END.

Nejlepší hi-end sluchátka

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Tato kategorie samozřejmě zahrnuje sluchátka od značek Denon a Focal. Oba výrobci nabízejí modely sluchátek prvotřídní kvality. U Denonu se jedná mj. o modely AH-D7200 a AH-D9200, zatímco u společnosti Focal jsou to modely Elegia, Clear, Stellia a Utopia.

Jejich společným znakem je, že se jedná o sluchátka kolem uší. Jsou to vždy velkolepá, pevná a senzačně zhotovená malá mistrovská díla. Rozdělujeme je na dva typy konstrukcí. Konkrétně se jedná o uzavřenou (AH-D7200 a 9200, Elegia, Stellia) nebo otevřenou (Clear, Utopia) konstrukci.

Uzavřená nebo otevřená konstrukce?

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Jedná se o zásadní rozdíl, který ovlivní výsledný charakter zvuku. Obecně se říká, že sluchátka s uzavřeným typem konstrukce, kromě mnohem lepšího potlačení vnějšího hluku, nabízejí lepší reprodukci nízkých tónů. Není to však pravidlo a na opravdu kvalitní basy je potřeba opravdu kvalitní konstrukce ze speciálních materiálů. Další odlišností je pojetí prostorové scény. Ta je považována za mnohem menší než u otevřených konstrukcí, u kterých je více „vzdušnější“. Např. při poslechu koncertu můžete jasně slyšet zvuk šířící se více ze stran. Špičkové modely sluchátek ale okamžitě posluchači dodávají pocit, že je schopen rozlišit, kde se hudebník na pódiu nachází.

Často se u sluchátek užívá pojem „separace“. Jak víme, celá skladba se skládá z celé řady melodických linií. Jinými slovy – hudební skupina se vždy skládá z hudebníků, kteří hrají na různé nástroje. Trik je v tom, že každý z nich má být jasně slyšet. Posluchač si poté může vybrat např. basovou kytaru nebo bicí. Zvuky by se neměly dostávat přes sebe, resp. překrývat se. I tzv. zvuková zeď by měla být stále jasně rozeznatelná.

Která sluchátka vybrat?

Pokud mluvíme o nejvyšších modelech sluchátek, bude to vždy subjektivní. Zjednodušeně řečeno bude to závislé na ceně a třídě jednotlivých modelů. A tak např. sluchátka Focal Stellia budou hrát o něco lépe než Elegia, nebo Denon AH-D9200 budou lepší ve srovnání s AH-D7200. Model Utopia od značky Focal potom bude mít převahu nad Clear.

Sluchátka Denon AH-D7200 a AH-D9200

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Vytrénované ucho je schopno rychle identifikovat rozdíly mezi všemi zmíněnými sluchátky. Zaměřme se na oba modely Denon. AH-D7200 v současné době zaujímá střed nabídky této japonské společnosti. Jedná se o celkem univerzální konstrukci, která se hodí na každodenní poslech všech hudebních žánrů. Navíc nejsou příliš náročná. Díky jejich nízké impedanci je možné si po jejich připojení k telefonu užít hodně zábavy. Každopádně svůj plný potenciál ukáží až po připojení k zařízení určenému pro sluchátka.

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Model AH-D9200 zaujímá nejvyšší pozici v portfoliu značky Denon. Nabízí neuvěřitelnou muzikálnost a bezkonkurenční prostorovou scénu, pokud jde o sluchátka uzavřené konstrukce. Stále se jedná o univerzální model, který se hodí do celé řady hudebních žánrů. Díky monumentálnímu charakteru basů však budou tato sluchátka ideální pro „těžší“ hudbu.

Sluchátka Focal Elegia, Stellia, Clear a Utopia

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

U Focalu je to podobné. Sluchátka Elegia jsou uzavřenou verzí modelu Elear. Znějí jasněji a o něco chladněji než modely Denon. Jsou velmi přesná a podrobná. Stellia zase díky technologiím převzatých z modelu Utopia (beryllium jako materiál, ze kterého jsou vyrobeny měniče) útočí na špičku mezi sluchátky. Zvuk je velmi prostorný, rytmický, velmi živý. U tohoto modelu stojí za zmínku neobvyklý výkon. Pozornost přitahuje nádherný design, kůže a dosud neobvyklá barva koňaku. Přesvědčte se sami!

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Model Clear je právem považován za jednu z nejlepších možností mezi sluchátky s otevřenou konstrukcí. Nabízí obrovskou prostorovou scénu s dobře kontrolovanými a hlubokými basy. Zvuk je velmi detailní, jasný, muzikální a rychlý. Ačkoli se liší od modelu Denon AH-D9200, nabízí stejně jako on čisté potěšení z poslechu. Zde pravděpodobně rozhodnou osobní zvukové preference.

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Focal Utopia – pro mnohé referenční model. Je možné u sluchátek dosáhnout zvuku známého z reproduktorů? Ano, model Utopia to nabízí. Sluchátka hrají skvěle a zvuk je postaven na silném basovém základu. Obrovská prostorová scéna, absolutní kvalita, perfektní zpracování. Stačí je připojit ke kvalitnímu sluchátkovému zesilovači a dosáhnete hudebního nebe.

Jak dosáhnout nejlepší kvality zvuku?

Všechny výše uvedené modely sluchátek potřebují pro nejlepší možný výkon kvalitního spoluhráče. Proto je vhodné je spojit s dobrým sluchátkovým zesilovačem.

V závislosti na charakteru, který chcete dosáhnout, stojí za to sáhnout po zesilovači z nabídky Questyle – jedná se o novou značku v nabídce Denon Store. Modely Focal budou nejlépe pracovat s dedikovaným zesilovačem Arche nebo Naim Dac-V1.

Ranking High-End sluchátek, Denon Store

Marantz je připraven pomoci s modelem HD-DAC1. Během poslechu samozřejmě nic nebrání výměně komponentů a poslechu sady, která danému žánru vyhovuje nejvíce. Jedná se o zařízení speciálně určená pro sluchátka, která z nich dokáží získat to nejlepší.

Vyberte si svoje sluchátka

Sluchátka HI-END nám nabízejí nejvyšší kvalitu hudby. Stačí si vybrat model, který vyhovuje vašemu osobnímu vkusu. Poté si budete moci vychutnat vaše oblíbená CD zcela novým způsobem. Kromě toho vám sluchátka dávají možnost uzavření se před okolním světem a zcela se zaměřit na přehrávaný obsah.

Všechny modely sluchátek a zesilovačů jsou k dispozici v Denon Store. S výběrem vám velice rádi pomůžeme!