Očima experta – gramofon DENON DP-450 USB

0

Gramofon – zařízení vyžadující vstup do tajné společnosti Shibata. Musíme strávit dlouhé týdny, než získáme první stupeň – analogovou mateřskou školu.

Jednou jsem přemýšlel, kolik lidí mávnulo rukou nad všemi těmi vinylovými složitostmi, jak mnoho žen nemělo odvahu ke koupi gramofonu, protože – často slyším – „Pane Wojtek, je to těžké, já si s tím neporadím.”. A to mě poté dosti mrzí, protože vím, kolik radosti představuje koupit, vlastnit a poslouchat vinylové záznamy, jaký to je kouzelný předmět. A ještě před mnoha a mnoha lety, kdy gramofon byl přirozenou samozřejmostí, jelikož to byl jediný (kromě rádia) hudební zdroj, byly vyráběny jednoduché, nekomplikované, automatické gramofony, které ještě navíc obsahovaly kabel. Nikdo v té době nepoužil termín „Plug and Play“, ale propojení gramofonu s dalším zařízením bylo snadné. AV přijímače vždy obsahovaly příslušný vstup pro gramofon, takže absence jakýchkoli manuálních schopností vůbec nepředstavovala problém pro správné propojení všeho tak, aby v ten samý večer, kdy byl gramofon zakoupen, mohl být uspořádán taneční večírek.

Takže jsem se zeptal sám sebe – nemůže to tak být i dnes? A odpověď zněla Denon označený symbolem 450 USB. A sem již patří první slova uznání. Oceníte jednoduchost názvu – pomůže vám navázat příjemný rozhovor s prodávajícím. Představte si takový rozhovor – v jiném obchodě o jiném zboží…

Zákazník – Dobrý den, prosím, myčku Samsung.
Prodávající – Přejete si DW60M6050SS/EO, nebo třeba DW60M9550US/EO+?
…a už je vše jasné, že?

, Očima experta – gramofon DENON DP-450 USB, Denon StoreV kategorii jednoduchosti názvu bude Denon DP-450 USB doceněn, ale zbytkem je též sympatický. Ukázalo se, že tento gramofon je kompletním produktem, který nevyžaduje žádné další kabely, předzesilovače nebo dokonce ani vložky. Koupí se, spustí se a hraje. Dobře, aby život nebyl příliš snadný, měli bychom se trochu podívat do instrukcí, kde je nakresleno, jak správně vyvážit jehlu, aby bylo vše v pořádku. Ale pokud vy, pánové, s tím budete mít problém, zeptejte se vašich manželek, ty vědí, co je to tara , Ano, já vím, tímto gramofonem v audiofilní společnosti nezapůsobíme, ale pokud někdo chce poslouchat hudbu z vinylu, pak prosím.

, Očima experta – gramofon DENON DP-450 USB, Denon StoreTento gramofon nemá talíř o hmotnosti 20 kg, který je poháněn čistým kyslíkem, ani 12palcové ramínko s olejovým tlumením, ale má vestavěný předzesilovač a hrůzu hrůz – výstup USB. Je to popření toho, co by mělo být v cestě skutečného audiofila. Ale já vidím, že i USB má smysl. Koneckonců stále více a více vyráběných zesilovačů má vstup USB, takže pokud něco takového má takový vstup, je dobře, že to druhé má výstup a již slyším – kde jsou naše kilometry kabelů, kdy sedíte pod stolem a přepínate vše možné i nemožné, kde jsou předzesilovače, předpředzesilovače, koncovky i předkoncovky, kde jsou ty, jak ramena kulturisty, tlusté napájecí kabely. Neexistuje to, mám dojem, že všechno audiofilské woodoo se zavřelo v nepřístupné jeskyni. Nechme ho tam sedět, protože když vyjde ven a uvidí normální byt třicátníků, všimne si bezdrátových sluchátek, obyčejného černého přijímače – a hrůza hrůz – domácího kina a několika nenápadně vyhlížejících reproduktorů. Když se podívám na současné interiéry, nejsem překvapen tím, že se kolem nich točí dámy a vypadají nepřátelsky vůči tomu, co se audiofilům zdá být krásné a životně důležité – ačkoli není možné vysávat. Proto jsem testoval gramofon Denon 450 USB v nepřítomnosti nejlepší ženy – proč bych měl znovu slyšet – a nemůžeš to všechno odhodit a koupit něco hezkého? Já nemůžu, opravdu nemůžu – a dost.

Byl jsem u DP450USB zvědavý, zda můžeme gramofon zbavit té magické aury. Dát ho do rukou někoho, kdo nesedí na on-line fórech, přijde domů a chce po 5 minutách přehrát hudbu, bez nutnosti dvoudenního procesu „jak to sakra zapojit“. Mně posledně půlku noci zajmula kalibrace ramínka, ale myslím, že to tak nemusí být u každého. Denon se dá připojit bez nutnosti konzultace s facebookovými experty. A USB? – jsou to přeci jen audiofilské rozpaky. Moji drazí, byl jsem překvapen, kolik dnes vyráběných přijímačů a zesilovačů má vstup USB – pohodlné, snadné na připojení a přenášejí tolik zvuku, kolik je potřeba pro potěšení z poslechu hudby. Přiznám se, že pro mne – milovníka vintage – kontakt s moderním audio světěm je zajímavý. Málo kabelů, konzistentní design, minimalismus.

, Očima experta – gramofon DENON DP-450 USB, Denon StoreHraje Denon DP 450 USB dobře? Dobře!
Nic tam sice není v nadmíře, ale také nic nechybí. Určitě se bude líbit našim manželkám a přítelkyním. Nic z něho nevyčnívá, je rozhodně příjemný a má neobvykle zajímavý kryt – zcela odnímatelný, takže nevypadá jako hroch s otevřenými ústy. To se hodí do moderního obývacího pokoje. Ale pokud by ho kupovala nějaká žena, prosím, oddejte ho vybranému muži – je to důležité, aby se nás to nedotklo, protože jenom my rozumíme technickým složitostem a jen my víme, kde to připojit do sítě… a již po chvíli opatrně na talíř pokládáme desku, která se začne pomalu otáčet a rozezní nefalšovaný zvuk vaší oblíbené hudby – stane se vinylové kouzlo. A co se stane po společném poslechu první desky – pojďme zatáhnout závěs a rameno gramofonu samo na konci desky povstane a vypne se.

Wojciech Padjas, Rádio RMFClassic.