Který bluetooth reproduktor koupit? Voděodolné

0

Krátký příběh o nejdynamičtěji se rozvíjejícím segmentu trhu posledních let – Bluetooth reproduktorech.

V několika článcích se pokusím ukázat různé tváře fenoménu mobilních / přenosných Bluetooth reproduktorů. Existuje jich takové množství, že stojí za to si před nákupem trochu přečíst, abychom potom nelitovali (kvůli nedostatku funkcí, o které bychom měli zájem, pokud bychom o jejich existenci věděli).

Část 1. – Voděodolné

Někdo se možná trochu diví, že začínám s tímto tématem, protože na co mu je voděodolný reproduktor, když v zahradním bazénu již není voda. Chápu to a respektuji to. Nicméně zkušenost toho, kdo píše tato slova, však ukazuje, že život bývá bohatší než se jen tak vyvalit u bazénu jako tuleň.

Který bluetooth reproduktor koupit? Voděodolné, Denon Store

 

  • Můžete přijímat telefonní hovory na kajaku bez rizika utopení telefonu.
  • Děti začnou milovat dlouhé koupele ve vaně.
  • Při sprchování po ranním běhu můžete poslouchat zprávy a počasí.
  • Můžete takový reproduktor vzít na pláž, nebo na stavbu a nebudete se třást strachy, že bude poškrábaný, mokrý, zaprášený…

 

Přenosné bezdrátové reproduktory lze dnes koupit za pár korun v jakémkoli supermarketu u silnice. Nicméně při podstoupení tohoto „rizika“ je třeba mít na paměti, že stále platí obchodní pravidlo, že dostanete tolik, kolik zaplatíte. Statistické údaje ukazují, že společenská etapa nákupu levného audia je za námi. Naše (statistické) preference nyní směřují k nákladnějším řešením, a mimochodem mnohem, mnohem, mnohem lépe zhotoveným a technicky pokročilejším.

Který bluetooth reproduktor koupit? Voděodolné, Denon Store

Cílem této řady článků je ukázat obecné trendy, co je opravdu dostupné i mezi kterými možnostmi máme na výběr. A že na výběr opravdu máme – zde uvádím několik příkladů: voděodolné modely, na cestování, do kanceláře, typicky hudební, pro telefonní hovory, mono, stereo, multiroom (spoluprácující mezi různými místnostmi), elegantní, dekorativní, lifestylové, jednoduché nebo dynamické, napájené z drátů nebo baterií, osvětlené, stacionární nebo mobilní, velké nebo malé apod.

Začněme s řešeními vhodných pro kempování, grilovací akce apod. zábavy, tj. reproduktory přizpůsobené pro použití ve všech přírodních podmínkách, včetně podvodních.

Móda „bazénových“ reproduktorů přišla do Evropy ze Spojených států, kde je nejvyšší procento bazénů na jednoho obyvatele. Skutečnost, že lidé (a zejména děti) poslouchali hudbu při koupání, byla stejně zřejmá, stejně jako skutečnost, že některé z těchto zdrojů hudby selhaly – ať už kvůli postříkání celulózových membrán reproduktorů vodou, nebo kvůli tomu, že do vody spadly celé – nehody se dějí jak je svět dlouhý a široký – pokud se jednalo o zařízení s akumulátorem nebo baterií, není to ještě tak hrozné, ale pokud bylo napájeno ze sítě…? Bojím se domýšlet.

Vznikl tak problém a bylo nutné ho nějak vyřešit. Jako první do boje vyrazila pravděpodobně společnost JBL a brzy se připojil mj. Polk Audio i Denon s velmi úspěšným modelem Envaya. Je však nutné si přinzat, že materiální a technologické výzvy, s nimiž se takové reproduktory musí vyrovnat, jsou tak vysoké, že v tomto segmentu není velká konkurence. Možná je to dobře, protože přeci jen jde o bezpečnost.

Který bluetooth reproduktor koupit? Voděodolné, Denon Store

V tomto místě stojí za to věnovat pozornost zásadnímu detailu, který se nachází mezi životem a smrtí zařízení. Mnoho modelů je na obalu popsáno jako odolné vůči postříkání vodou, nečistotám i vlhkosti, ale pozor !!! není to ekvivalent odolnosti vůči přímému ponoření do vody. Za prvé se převážně jedná o konstrukce přizpůsobené pro cestování, kterým nevadí malý déšť nebo trochu bláta, ale chybí jim úplná těsnost. Mohou být někdy rozpoznávány podle „hnízd“ nechráněných těsněním (ačkoli to není obecné pravidlo). Tzv. voděodolné (vodotěsné) reproduktory musí splňovat určité normy, např. IPX 7, která říká, že můžete ponořit předmět do vody až do hloubky 1 metr na max. 30 minut. To znamená, stejně jako u tzv. voděodolných smartphonů, že to nejsou ponorky (neudržím to – ať žije Yellow Submarine!!!) a mají své limity, ale potřebujete více než jeden metr?

Při výběru stojí za zvážení barevné provedení. Černý / šedý / tmavě zelený / tmavě modrý reproduktor na zemi vypadá elegantněji, ale když během plavby s přáteli zazní povel „Reproduktor přes palubu!“, tak vám přeji hodně štěstí k jeho vypátrání v neklidné vodě jezera.

Existuje také celá řada stacionárních a montážních voděodolných reproduktorů pro použití v koupelnách, saunách nebo zahradách. Ale to je zcela samostatný příběh.