Domácí kino – 5 otázek a odpovědí, které byste měli vědět před nákupem

0

Vzhledem k široké nabídce na trhu může být nákup domácího kina složitou záležitostí. Zde je 5 klíčových otázek a odpovědí, které vám určitě pomohou vybrat si vysněný zvukový systém přizpůsobený vašim individuálním potřebám. Je lepší investovat do stereo systému nebo sestavy domácího kina? Zvolit bezdrátové nebo klasické kabelové kino? Jak pokročilou sestavu byste si měli vybrat? Denon Store zkontroloval různá řešení a pomáhá s výběrem vysněného systému domácího kina.

Před nákupem stojí za zvážení, zda je systém domácího kina to, co posluchač skutečně potřebuje. Pokud jde o poslech hudby, je mnohem lepší se zaměřit na jednodušší systém a zakoupit stereo set. Komponenty používané ve stereo zesilovačích se zaměřují pouze na hudbu, zatímco přijímače domácího kina jsou mnohem univerzálnější.

Domácí kino nebo stereo set?

Domácí kino – 5 otázek a odpovědí, které byste měli vědět před nákupem, Denon Store

Přijímače jsou vybaveny rovněž sekcí síťového přehrávače nebo samotného rádia a sekcí videa, která odpovídá za odesílání obrazu ze zdroje do televizoru. Příkladem takového přijímače je model Denon AVC-X3700H, který bude pro tuto kategorii ideální. Existuje také řešení, které je zlatou střední cestou při výběru mezi přijímačem domácího kina a stereo zesilovačem – stereo přijímač. Takové zařízení nám umožní poslouchat hudbu v kvalitě stereo zesilovačů, ale má funkce přijímačů domácího kina. Takové přijímače jsou Denon DRA-800H a Marantz NR1200.

Bezdrátové nebo klasické kabelové kino?

Domácí kino – 5 otázek a odpovědí, které byste měli vědět před nákupem, Denon Store

V současné době nám bezdrátová technologie poskytuje další možnosti při výběru audio zařízení. Novinkou na trhu jsou soundbary nabízející možnost bezdrátového připojení zadních reproduktorů nebo subwooferu. Zvuk je rozdělen na kanály, díky čemuž, stejně jako v kabelovém kině, budete mít dojem, že jste v centru dění. Toto řešení má však své klady i zápory.

Bezdrátové kino je určitě řešením pro lidi, kteří chtějí minimalizovat množství použitých kabelů, ale stále jde o novou technologii a kabelová kina zatím mají výhodu, pokud jde o kvalitu zvuku.

Přečtěte si také: „Jaký soundbar vybrat pro malou místnost?

Co je domácí kino 5.1, 5.0, 7.1 a které si vybrat?

Domácí kino – 5 otázek a odpovědí, které byste měli vědět před nákupem, Denon Store

První číslice v konfiguraci, např. domácího kina 5.1, odpovídá počtu použitých reproduktorů, v tomto případě se tedy jedná o 5 reproduktorů (2 přední reproduktory, 1 centrální a 2 zadní reproduktory). Druhá číslice udává počet subwooferů. Velikost sestavy do značné míry závisí na velikosti místnosti a na její akustice. Při vhodných podmínkách místnosti lze říci, že čím větší je taková sada, tím lépe. Bohužel však ve většině případů nejsou místnosti speciálně přizpůsobeny domácímu kinu a nákup větší sady může zkazit požadovaný efekt. Každá místnost je svým způsobem jedinečná z hlediska akustiky a proto je nejlepší ještě před nákupem daný prostor odborníkům v saloně Denon Store detailně popsat. Ti vám na základě toho pomůžou při výběru nejvhodnější sestavy.

Jak se liší AV přijímače?

Domácí kino – 5 otázek a odpovědí, které byste měli vědět před nákupem, Denon Store

Cenové rozdíly v případě AV přijímačů mohou být značné. Na první pohled může většina produktů vypadat podobně, ale liší se nejen výkonem. To, co můžeme vidět na první pohled, je počet kanálů, tzn. kolik reproduktorů lze připojit k samotnému zařízení. Čím větší je počet správně využitých kanálů ve správně přizpůsobené místnosti, tím více vás zvuk ponoří do událostí odehrávajících se na televizní obrazovce.

Všimnout si můžete také výkonu přijímače. Výkon neznamená pouze to, jak hlasitě může daný přijímač hrát, ale také to, jak bude znít při tichém poslechu. Při nízké hlasitosti a nízkém výkonu přijímač často „postrádá“ nízké frekvence. Výkon jde ruku v ruce s obsluhou samotných reproduktorů, což znamená lepší dynamiku zvuku ve filmech i v hudbě. Díky tomu může stereofonní poslech hudby s přijímačem vyšší třídy konkurovat nejednomu stereo zesilovači.

Zařízení z nižší cenové kategorie budou mít také méně efektivní sekci videa, takže sledování filmů v rozlišení 4K nebo dokonce 8K nemusí být možné, protože samotný přijímač nepodporuje soubory v tomto rozlišení. V nejnovějších modelech Denon a Marantz najdete také vestavěné Bluetooth vysílače, díky nimž má posluchač možnost poslouchat obsah i na bezdrátových sluchátkách.

Přečtěte si také: „10 nejčastěji kladených otázek o domácím kině

Co je důležitější: vybrat lepší reproduktory nebo přijímač?

Domácí kino – 5 otázek a odpovědí, které byste měli vědět před nákupem, Denon Store

sestavě domácího kina je důležitý každý faktor. Každý z prvků by měl být sladěn, aby neplýtval potenciálem ostatních. Nejdůležitější jsou přední reproduktory, centrální reproduktor a přijímač. Nemůžeme zapomenout na odpovídající kabely, které mohou rovněž zlepšit kvalitu poslechu. Jsme schopni vám všechny odpovídající prvky pomoci vybrat v našem saloně nebo telefonicky.

Na závěr bychom chtěli zmínit, jak připravit místnost před zakoupením takové audio sady. Pohled na visící kabely není nikdy příjemný, takže nejlepším řešením by mělo být vedení kabelů přímo stěnou nebo lištou do míst, kde budou stát jednotlivé reproduktory. Rozhodně to usnadní celou instalaci zařízení a vizuálně to bude vypadat mnohem lépe.

Ve velkých, prázdných místnostech bude ozvěna velmi silná, což výrazně zhorší kvalitu poslechu. Proto i umístění pohovky, poličky, koberce nebo záclon určitě prospěje akustickým podmínkám.

Doufáme, že se nám podařilo rozptýlit určité pochybnosti a výběr vašeho vysněného domácího kina bude mnohem jednodušší a příjemnější.

Jak jsme již zmiňovali dříve, zveme vás do salonu Denon Store, kde si můžete vyzkoušet různá řešení domácího kina a vše konzultovat s našimi odborníky.