Dali EQUI Wireless – Systém aktivních bezdrátových reprosoustav, které si zachovávají schopnosti a vzhled pasivních reprosoustav

0

Dánská společnost DALI je průkopníkem na trhu High End zařízení. Jejich reproduktory, které jsou mnohými považovány za nejlepší na světě, jsou proslulé charakteristickým zabarvením zvuku. Inovace, které zavedli a zavádějí, jsou pevně zapsány v historii audiofilského světa. Tentokrát se značka DALI dostává do popředí díky systému DALI EQUI Wireless, který umožňuje bezdrátově a hlavně bezztrátově poslouchat oblíbenou hudbu na aktivních reproduktorech, které si zachovávají schopnosti a vzhled klasických pasivních reproduktorů.

Jak funguje Dali EQUI Wireless?

Systém Dali EQUI je založen na bezdrátovém a bezztrátovém přenosu signálu mezi aktivními reproduktory, které jsou vybaveny zesilovači, a speciálními huby, které fungují jako „mozek“ systému tak, že přijímají a rozdělují signál. Abychom mohli využít výhod těchto sestav, potřebujeme HUB.Dali EQUI Wireless – Systém aktivních bezdrátových reprosoustav, které si zachovávají schopnosti a vzhled pasivních reprosoustav, Denon StoreSound Hub – typy

Na výběr máme ze dvou jednotek. První, méně pokročilý, je DALI Sound HUB Compact. Toto zařízení bylo navrženo pro bezdrátovou integraci s TV a zdroji zvuku Bluetooth. Tento zesilovač kombinuje funkce a rozhraní, které jsou klíčové v kompletním bezdrátovém aktivním Hi-Fi systému. Jeho jediným omezením je fakt, že na rozdíl od většího protějšku (více o něm za chvíli) obsluhuje pouze stereo pár (tzn. 2 reproduktory). Přesnou specifikaci všech vstupů najdete úplně dole v tomto článku.

Dali Sound HUB

Druhým mnohem pokročilejším zařízením je Dali Sound HUB. Toto zařízení ve srovnání s výše zmíněným vám dává mnohem více možností. Jedná se o stanici, která má rozšířenou škálu digitálních a analogových vstupů v kombinaci se systémem automatické detekce zvuku. Ovladač hlasitosti na přední straně je vybaven LED displejem, který spojuje tradici Hi-Fi s pohodlím. LED displej zobrazuje aktuální zdroj zvuku a úroveň hlasitosti. Sound HUB lze dodatečně rozšířit o dostupné moduly, které se jednoduše namontují přímo k zařízení.

Dali EQUI Wireless – Systém aktivních bezdrátových reprosoustav, které si zachovávají schopnosti a vzhled pasivních reprosoustav, Denon Store

Moduly pro Dali Sound HUB

Vybírat můžete ze dvou „doplňků“ úhledně maskujících se v těle HUBu. Prvním z nich je modul BluOS, který poskytuje pro Sound HUB plné síťové možnosti. Tzn. poslech internetových rádií, streamování hudby v nejlepší možné kvalitě (podporuje nejvyšší kvalitu – např. TIDAL MASTERS). Druhou součástí je modul HDMI. V první řadě si díky němu snadno připojíte svůj televizor přes eARC a získáte tak prostorový zvuk DOLBY a DTS. Pozor! A to až do konfigurace 7.1. Ano, ano, četli jste správně – 7.1! Dali EQUI Wireless s modulem Sound HUB a HDMI bezdrátově podporuje až 8 reproduktorů. A věřte, že dělá úžasný dojem, když po místnosti nejsou rozházené reproduktorové kabely a zvuk je křišťálově čistý a zachovává si úžasné prostorové vlastnosti.

Subwoofer v DALI EQUI Wireless

Ptáte se, co subwoofer? Dá se připojit a jak? Samozřejmě, že se dá! Je zde jedna podmínka, subwoofer musí být aktivní, jako je například oceňovaný DALI SUB E-9F. Máte dvě možnosti. Nejprve můžete k Sound HUBu připojit jakýkoli aktivní subwoofer kabelem. Kabelem? Mělo to přeci být bezdrátové… Nebojte se, existuje i možnost bezdrátového připojení. To vše díky dedikovanému příslušenství, kterým je modul WSR. K subwooferu připojíte zařízení menší než krabička cigaret, to se bezdrátově připojí ke zbytku systému a nechá váš subwoofer předvést, co umí.

Čas na reproduktory!

Nabídka DALI zahrnuje dvě řady aktivních reprosoustav, které asi není třeba příznivcům dánského výrobce představovat. Řeč je o řadách RUBICON C a OBERON C. Jsou aktivním protějškem pasivních prototypů, které jsou k dispozici již několik let.

Dali EQUI Wireless – Systém aktivních bezdrátových reprosoustav, které si zachovávají schopnosti a vzhled pasivních reprosoustav, Denon Store

Řada aktivních reprosoustav DALI RUBICON C

V řadě RUBICON C najdete tři různé velikosti reprosoustav: největší podlahová  8 C, menší podlahová 6 C a stojanové 2 C. Začněme tím, že každá z těchto reprosoustav má v sobě ukrytý 250W zesilovač, který jim dává obrovský prostor pro výkon a zároveň je příliš nezatěžuje. Rubicon 8 C se skládá ze 17x45mm páskového výškového reproduktoru, výškového reproduktoru s 29mm textilni kopulkou a tří 6½” basových reproduktorů s membránami z dřevěných vláken. Menší model 6 C má o jeden středobasový reproduktor méně, stojanové 2 C jsou kombinací 29mm výškového reproduktoru a 6½” středobasového reproduktoru. Všechny reprosoustavy jsou k dispozici v následujících povrchových úpravách: bílý lesk, černý lesk a ořech.

Dali EQUI Wireless – Systém aktivních bezdrátových reprosoustav, které si zachovávají schopnosti a vzhled pasivních reprosoustav, Denon Store

Řada aktivních reprosoustav DALI OBERON C

Rodina OBERON C zahrnuje 4 různé modely reprosoustav. DALI nám nabízí: Oberon 7 C, 1 C, On-wall C a Vokal C. Největší z nich, reprosoustava 7 C, má jeden výškový reproduktor o průměru 29 mm a dva středobasové o průměru 7″. Stojanový 1C má také 29mm výškový reproduktor, zatímco středobasový reproduktor má průměr 5,25″. Reproduktor On-wall C je nástěnný reproduktor s úplně stejnou sadou měničů jako u modelu 1C. Zůstává ještě aktivní centrální reproduktor Vokal C, který má výškový reproduktor shodný se svými předchůdci a dva 5,25“ středobasové reproduktory, které jsou v případě modelu Vokal nesmírně důležité, protože zodpovídají v domácím kině za čistotu a kvalitu dialogů.

Shrnutí

Systém Dali EQUI je řešení, které se zdá být budoucností High End audio zařízení. Kvalita dodávaného bezdrátového zvuku je působivá. Po zapojení je velmi těžké najít nějaké rozdíly s pasivními reproduktory. Toto řešení má obrovskou výhodu, jelikož reprosoustavy je možné kdykoliv přemístit na jiné místo a netahat za sebou metry kabelů. Je úžasné zažít další evoluci na trhu Hi-Fi zařízení, zvláště když jsme jeho velkými fanoušky.

Systém DALI EQUI vřele doporučujeme!

 

Dali Sound Hub Compact – technické specifikace

 • vstupy: 2x optický (TosLink), RCA (Analouge Stereo), HDMI ARC, infračervený senzor, Chromecast ready
 • výstupy: SUB Out (RCA), USB nabíjecí výstup (5V/1,5A)
 • bezdrátový vstup: Bluetooth 5.0 (AAC, aptX, aptX HD)
 • maximální digitální rozlišení: 24/192 bit/kHz
 • bezdrátový výstup: Full 24 Bit / 96 kHz (bez potlačení ztrát)
 • maximální spotřeba energie: 2,8W
 • bezdrátové rádiové pásmo: 5725-5875 MHz
 • spotřeba energie v pohotovostním režimu: 1,7 W
 • impedance vstupu RCA: 7,2 kΩ
 • citlivost vstupu RCA: 3,0 V
 • maximální napětí výstupu subwooferu: 1,7V
 • napájení: 9V DC (univerzální 100-240 VAC)

Dali Sound Hub – technické specifikace

 • vstupy: 2x optický (TosLink), koaxiální (S/PDIF), RCA (Analouge Stereo), 3,5mm Mini Jack, 2x Plug-In Module
 • výstupy: Stereo Line Level (RCA), SUB Out (RCA), USB nabíjecí výstup (5V/1A)
 • bezdrátový vstup: Bluetooth 4.2 (AAC, Apt-X, Apt-X HD)
 • maximální digitální rozlišení: 24/96 bit/kHz
 • bezdrátový výstup: Full 24 Bit / 96 kHz (No bit-loss attenuated)
 • maximální spotřeba energie: 4,5 W
 • bezdrátové rádiové pásmo: 5725-5875 MHz
 • spotřeba energie v pohotovostním režimu: 2,5 W
 • impedance vstupu RCA: 10 kΩ
 • citlivost vstupu RCA: 2,3 V
 • impedance vstupu 3,5 mm Mini-jack: 10 kΩ
 • citlivost vstupu 3,5mm Mini-jack: 1,2 V
 • impedance vstupu S/PDIF: 75 Ω
 • maximální napětí výstupu linkového: 1,9 V
 • maximální napětí výstupu subwooferu: 0,9 V
 • napájení: univerzální síťový adaptér (délka drátu 1,75 m)