10 nejčastěji kladených otázek v Senon Store

0

Co je to Bass reflex? Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním reproduktorem? Prodejci v Denon Store dostávají každý den od svých zákazníků množství otázek. Podívejte se na 10, které se opakují nejčastěji!

, 10 nejčastěji kladených otázek v Senon Store, Denon Store
Náš salon se nachází v největším českém městě a zároveň v jednom z nejprestižnějších nákupních center. Každý týden nás navštíví stovky milovníků dobrého zvuku. Naši prodejci/poradci vždy rádi pomáhají s výběrem nejlepšího vybavení, prezentují ho, instalují v domácnostech i odpovídají na množství otázek, které zákazníkům nedají spát. Zde přinášíme odpovědi na 10 nejčastějších dotazů, které zazní v našem salonu:

Začněme s nejobecnějšími dotazy:

1. Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním reproduktorem?

Pasivní reprosoustava vyžaduje externí zesilovač. V praxi to znamená, že ze zdroje zvuku je signál veden do zesilovače nebo přijímače a potom dále do reprosoustavy.

Aktivní reprosoustava je souborem reproduktorů, které mají svůj samostatný výkonový zesilovač. Nevyžaduje tedy externí zesílení, ale pouze vstupní signál. Příkladem aktivní reprosoustavy může být Dali Zensor 5 AX nebo Definitive Technology BP9060.

, 10 nejčastěji kladených otázek v Senon Store, Denon Store

2. Záleží na velikosti místnosti?

Velikost místnosti je velmi důležitá, i když ne nejdůležitější. Pamatujte, že nejdůležitější je správný výběr zesilovače pro reproduktory, protože to on je musí „udržovat pod kontrolou“ a ne naopak. Zesilovač je navržen tak, aby vyrovnával vysoké/střední tóny nebo kontroloval basy.

Během návštěvy našeho salonu poradce společně se zákazníkem nakreslí místnost, ve které se má hudební zařízení nacházet. Díky tomu je možné vybrat nejlepší řešení, které v daném místě bude fungovat ideálně.

3. Záleží na akustice místnosti?

Akustika místnosti ovlivňuje znění i reprodukci zvuku. Měli bychom si dávat pozor na velké, prázdné, ploché povrchy, aby nedocházelo k ozvěně. Velmi dobrým řešením je koberec na podlaze, záclony, závěsy, ochráné rohy, vybavení pokoje (květiny, police, atd.) a dokonce i obrazy na stěnách.

Amatérským a zároveň nejlevnějším testem akustiky je zatleskání rukama – čím méně slyšíte ozvěnu, tím lépe.

4. Mohou se s tím zesilovačem reproduktory spálit?

Jedna z nejčastějších otázek souvisí s 5. a 6. bodem – Tomuto jevu se vyhnete správným výběrem výkonu a odporu.

5. Jaký je rozdíl mezi jmenovitým a hudebním výkonem?

Výkon reproduktoru RMS (jmenovitý/skutečný, root mean square) je nejspolehlivějším parametrem udávaným výrobcem. Označuje výkon, kterým jsme schopni „obsloužit“ reproduktor zesilovačem, a to po celou dobu používání, aby nedošlo např. ke spálení.

Hudební výkon je maximální výkon, který je reproduktor schopen přijímat ve velmi krátkém čase, což nepřináší prakticky žádné informace a tento údaj se používá spíše jako marketingový tah.

6. Co znamená impedance reproduktoru?

Impedance označuje odpor reproduktoru, resp. jeho cívky. Je vyjádřena v ohmech (Ω). Ideálním řešením je zvolit stejné parametry uvedené na reprosoustavě i na zesilovači. Můžeme použít i vyšší impedanci reprosoustavy ve vztahu k zesilovači. Opačná kombinace se nedoporučuje.

7. Lze k televizoru připojit reproduktory?

Jestli chceme k televizoru připojit reproduktory, můžeme to provést dvěma způsoby:

  • Najít si reproduktor, který vám nejvíce vyhovuje, a poté jej připojit k zesilovači/přijímači, který má možnost propojení s televizorem, tj. HDMI ARC, OPTICAL, COAXIAL, RCA (hovorově nazývané chinch);
  • Využít potenciál aktivních reproduktorů – tyto reproduktory obvykle mají vstupy Audio – převážně Optical, Coaxial;

8. Co znamená dvoupásmová a třípásmová reprosoustava?

Pásma reprosoustav jsou parametrem, který definuje počet „částí“, do kterých je reprodukovaný zvuk rozdělen než dosáhne samotného reproduktoru. Tento pojem, zkráceně, znamená rozdělení zvuku na vysokotónový a středo-nízkotónový ve dvoupásmovém designu, zatímco ve třípásmovém provedení se dělí na vysoko-, středo- a nízkotónový.

Příkladem třípásmové reprosoustavy může být Canton Chrono 90 DC a dvoupásmové Polk Signature S20E.

, 10 nejčastěji kladených otázek v Senon Store, Denon Store

9. Co nám říká frekvenční rozsah?

Frekvenční rozsah je dalším parametrem uváděným u reproduktorů. Jedná se o kmitočty generované reproduktorem. Jsou vyjádřeny v Hz – vysoké tóny představují horní mez, nízké potom tu dolní. Je třeba mít na paměti, že tento parametr nerozhoduje o kvalitě zvuku.

10. Co je to Bass reflex?

Bass Reflex není ničím jiným než typem ozvučnice (skříně) reproduktoru. Znamená to, že reproduktor/reproduktory jsou v dané soustavě odvětrány. Bass Reflex může být v závislosti na značce/konstrukci umístěn na přední, zadní nebo dokonce spodní straně reprosoustavy.

V případě, kdy reproduktor „dýchá“ vzadu, nezapomeňte na správnou vzdálenost reproduktoru od stěny – v ostatních případech takový požadavek nebývá.

Různé možnosti Bass reflexu představují:

, 10 nejčastěji kladených otázek v Senon Store, Denon Store

Máte dotazy? Pomůžeme vám!

Vzdělávání je pro nás nesmírně důležité. Těší nás, že zákazníci chtějí mít ve svých domovech nejlepší kvalitu zvuku, jakou znají např. z kina. My k tomu rádi dopomůžeme. Naši odborníci na vás čekají v Saloně Denon v Praze, na telefonu nebo e-mailu.